A lovastusa összetett versenysport, amely jelentős tapasztalatot és tudást igényel a lovastólalapos ismereteket feltételez lova képességeiről, teljesítőképességéről, aktuális állapotáról és kiképzettségéről. A Háromnapos Versenyek három, egymástól teljesen különálló részvizsgából állnak, amelyeket külön napokon bonyolítanak le, a lovasnak pedig mindhárom számot ugyanazzal a lóval kell teljesítenie. A három részfeladat a következő:díjlovaglás, díjugratás, terepverseny.
A díjlovaglás:
A Díjlovagló vizsga az indulók számától függően egy vagy több egymást követő napon kerül lebonyolításra, amelyet a következő napon a terepverseny követ.
A terepverseny :
A Terepverseny vizsgája négy részfeladatból (szakaszból) áll, amelyek:
A&C szakaszok: Utak és ösvények
B szakasz: Steeplechase
D szakasz: Terepakadályok
A díjugratás:
Díjugrató vizsga
Egynapos versenyek
(kétszakaszos terepterhelésű versenyek)
Az Egynapos versenyek a Háromnapos (négyszakaszos terepterhelésű) versenyekkel megegyező 3 részfeladatból állnak, azzal a különbséggel, hogy a terepversenyen nincs B és C szakasz, az A szakasz pedig opcionális. Az Egynapos versenyek megtarthatók 1, 2, vagy 3 nap alatt azzal a feltétellel, hogy az első versenyszámnak, a díjlovaglásnak kell lennie. A verseny befejezhető a terepversennyel vagy a díjugratással.
ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
*Azonosító szám
Nemzeti versenyeken kiadása nem kötelező. A Magyar Lovas Szövetség által kiadott hivatalos startszámok viselése a terepverseny kivételével kötelező.
*Korlátozás a lovak idomítására
Versenyek alkalmával annak teljes időtartama alatt kizárást von maga után amennyiben adott lovat nem a versenyben vele induló lovas lovagolja.Lovon ülő lóápoló csak lépésben illetve ügetésben egyik helyszíntől a másikig, illetve terepen lovagolhatja a versenyben lévő lovat, de semmiképpen nem idomíthatja azt. Ugyanakkor kézen és futószáron dolgozhat a lóval. Steeplechase és terepakadályok körüli illetve versenyt megelőzően a díjlovagló négyszögben és a díjugrató pályán való lovaglás kizárást von maga után, kivéve ha a Bírói bizottság vagy a Technikai küldött másféleképpen nem rendelkezik.
*Gyakorló pályák
Napfelkelte és napnyugta közötti időszakban a verseny teljes idejére a lovasok rendelkezésére kell állnia egy a lovak általános mozgatására alkalmas, kijelölt terület. A kijelölt területnek tereplovaglási és galoppozási lehetőségekkel kell rendelkeznie. A kijelölt terület helyéről Szervező Bizottságnak pontosan tájékoztatni kell a versenyzőket. Lovak mozgatása csak ezen kijelölt helyen és/vagy a gyakorló díjlovas négyszögben vagy díjugrató pályán lehetséges
*Gyakorló, idomító négyszög
Amennyiben a szervező bizottság biztosít gyakorló négyszöget akkor az legalább 40 X 20 méteres legyen, négyszög talaja lehetőség szerint egyezzen a verseny során használt négyszög talajával.
*Gyakorló akadályok
A lovasok által ugratás gyakorlására csak és kizárólag a Szervező Bizottság által kijelölt akadályok használhatók. A Szervező Bizottságnak legalább egy olyan fix (leverhetetlen) akadályt kell biztosítania, amelynek méretei nem haladják meg a terepverseny terepakadályainak maximális méretét. A terepverseny napján nem lehet az A, és D szakaszon gyakorlásra használható terepakadály.A lovasok rendelkezésre kell bocsátani legalább két ebből egy meredek és egy széles díjugrató akadályt a díjugrató pálya közelében. Az akadályokat a szokásos módon fehér és piros zászlókkal kell ellátni. Az akadály semelyik részét sem szabad kézzel tartani. Az akadályokat tilos a versenyben kiírt magasságnál 10 cm-rel magasabbra helyezni. Az akadály szélessége legfeljebb a versenyben kiírt szélességű lehet. A gyakorló akadályokat kizárólag a Szervező Bizottság által meghatározott időpontokban lehet használni. Fentiekben a gyakorló akadályokkal kapcsolatban leírtak megszegése kizárást von maga után.
*Felügyelők
A Szervező Bizottság egy vagy több felügyelőt kijelölhet annak érdekében, hogy a gyakorló és bemelegítő pályákon alkalmazandó szabályok be legyenek tartva, a gyakorlásra és/vagy melegítésre használt területeket véletlenszerűen kell a Felügyelőknek ellenőrizniük.
DÍJLOVAGLÓ VIZSGA
---meghatározás és általános jellemzés---
Az idomítás és a díjlovaglás célja, hogy folyamatával harmonikusan fejlesszük a ló fizikumát és képességét. Eredményeképpen a ló nyugodtabbá, elengedetté, átengedőbbé és hajlékonyabbá válik ezzel párhuzamosan nő bizalma és figyelmessége, készségesebb és tökéletesebb megértést kialakítva lovasával. Az említett értékek a következőkben mutatkoznak meg: A jármódok szabályossága és ütemessége ,a mozgás harmóniájában, könnyedségében és puhaságában,a ló elejének könnyűségében és a hátsó lábak súlypont felé közeledésében, amely élénk lendületes mozgást eredményez,a szár (kéz) elfogadásában, folyamatos feszesség és ellenállás nélküli átengedőséggel.A Díjlovagló Feladat az adott verseny szintjének megfelelő nehézséggel kell bírnia, amelyből kifolyólag az eredmény és a feladat megmutatja, hogy a ló és lovas párosok milyen felkészültséggel rendelkeznek az adott versenyre. A X. fejezet függelékeiből a verseny szintjének megfelelő Díjlovagló feladatok használata kötelező.
TEREP VIZSGA
(CROSS COUNTRY TEST)
---Meghatározás és általános jellemzés---
A vizsga feladata, hogy felmérje a jól kiképzett, csúcs kondícióba hozott igazi lovastusa ló vágta-, álló- és ugró képességét. Ugyanakkor jelzést ad a lovas iram érzékéről és lova energiájának takarékos beosztásáról. A vizsga kétszakaszos terepterhelésű versenyen két (esetleg opcionálisan egy) önálló szakaszból áll. Minden versenyző önállóan hajtja végre az egész versenyt. A két szakasz a következő:
A szakasz: Utak és ösvények, végrehajtása általában ügetésben vagy rövid vágtában történik.
D szakasz: Terep verseny (Cross country), akadályokkal tarkított pályán vágtában végrehajtott feladat.
DÍJUGRATÓ VIZSGA
Meghatározás és általános jellemzés
1. Ez a részfeladat hasonlít egy általánosságba vett díjugrató versenyhez, azzal a különbséggel, hogy a részfeladatnak önmagában nincs győztese. A versenyszám feladata, hogy rajta keresztül bebizonyosodjon, hogy az előző napi nehéz terepversenyt követően a lovak elengedettségüket, figyelmüket megtartva, energiával feltöltődve készen állnak a verseny folytatásra.
2. A díjugrató pálya nehézségi fokát, hosszát, iramát, akadályok méreteit nem kizárólag az egész verseny nehézségi foka, illetve a versenyzők felkészültsége határozza meg, hanem a díjugrató vizsga a verseny egészére gyakorolt relatív befolyása is. |